موسیقی

ساخت موسیقی: ۶ مرحله از تولید موسیقی

این مقاله مراحل مختلفی را که هنگام ساخت موسیقی درگیر است توضیح می دهد و به شما در سازماندهی فرایند در سرتان کمک می کند.

موسیقی

در دنیای موسیقی سازی امروز ، تنها قانون این است که هیچ قانونی وجود ندارد. هر آنچه را که می خواهید ضبط کنید و از آن به عنوان سمپل استفاده کنید. Automate effects به روش هایی که قبلاً تصور نمی شد. ریتم ها و ژانرها را با هم مخلوط کنید تا بیت ها و ملودی هایی را که بیشتر پیش می روند ایجاد کنید و دسته بندی های جدید موسیقی را ایجاد می کنید.

موسیقی یکی از فعالیت‌های بشری است که بُن‌مایهٔ تشکیل‌دهندهٔ آن، صدا و سکوت است. عناصر اصلی تشکیل‌دهندهٔ موسیقی شامل زیروبمی (نَواک) (تعیین‌کنندهٔ ملودی و هارمونی) و ضرب‌آهنگ (ریتم) است. موسیقی را هنر بیان احساسات به وسیلهٔ آواها گفته‌اند که مهم‌ترین عوامل آن صدا و ریتم هستند و همچنین دانش ترکیب صداها به گونه‌ای که خوش‌آیند باشد و سبب انبساط و انقلاب روان گردد نیز نامیده می‌شود.

با این حال ، فقط به این دلیل که می توانید در موسیقی هر کاری انجام دهید به این معنی نیست که باید این طور باشید.

مهم نیست که چه نوع موسیقی را می سازید ، می خواهید موسیقی خوبی باشد. شما می خواهید افراد دیگر از گوش دادن به آهنگ های شما لذت ببرند ، پیام را به وضوح بشنوند و اینکه با ضبط بد یا ضعیف بودن پخش آهنگ دچار حواس پرتی نشوید.. مانند یک سرآشپز با آشپزخانه ای پر از مواد تشکیل دهنده ، روش های بی شماری وجود دارد که می توانید شاهکار خود را در کنار هم قرار دهید ، و تهیه آن بسیار ساده است.

هدف این مقاله این است که به شما در درک فرایند ساخت موسیقی از ابتدا تا انتها کمک کند ، بنابراین می توانید آهنگ هایی را تهیه کنید که مطابق با استانداردی از کیفیت باشد که ما آن را “موسیقی خوب” میخوانیم – بدون توجه به سبک. با هر مقاله ، سعی خواهم کرد روشهای جدیدی برای فکر کردن در مورد رویکرد شما در ساخت موسیقی ارائه دهم ، هر چند که می خواهید اعمال کنید. نکته مهم این است که شما مراحل و ابزارهای مورد نظر خود را درک می کنید ، بنابراین ساختن یک آهنگ با کیفیت که پیام شما را همانطور که در نظر گرفته شده است برساند را آسان تر می کند.

بیایید با تعریف مراحل تولید موسیقی با جدا کردن آن در شش مرحله اساسی شروع کنیم:

Songwriting (ترانه سرایی و ملودی سازی)

Arranging (تنظیم)

Tracking
(اصطلاح فنی ضبط) شامل ضبط صدا در DAW شما است Sampling شامل ایجاد صدا ها توسط سینتی سایزر های نرم افزاری و سمپل ها)

Editing

Mixing

Mastering

اینها به هیچ وجه تغییر ناپذیر نیستند و کاملاً براساس اینکه من شخصاً دوست دارم در مورد فرآیند چگونه فکر کنم استوار است. منظور از تجزیه به عنوان یک راهنمای کلی برای کمک به سازماندهی فرایند ساخت موسیقی در ذهن ما استفاده می شود. بارها و بارها ، ما چند مورد از اینها را انجام می دهیم (مثلاً آهنگ سازی و تنظیم ، Tracking و ویرایش و میکس و غیره). اما به طور متوسط ​​، این کلیه اقدامات انجام شده برای تولید یک مسیر است – آگاهانه یا نه – و فهمیدن آنچه در هر مرحله انجام می گیرد مفید است بنابراین می توانیم آن را به درستی اجرا کنیم و بهترین نتیجه را بگیریم.

Songwriting (ترانه سرایی و ساخت ملودی)

ترانه سرایی و ساخت ملودی

معنای نوشتن آهنگ وقتی که بسیاری از موسیقی های امروز بدون کلام هستند به چه معنی است؟ این یک سؤال عالی برای مقاله ای دیگر است. اما برای اهداف ما ، بیایید بگوییم که ترانه سرایی فرآیند جمع آوری ایده های موسیقی برای تشکیل یک ساختار بزرگتر از ملودی ، هارمونی و ریتم است. این روند جرقه مغزی است که منجر به شروع ، میانه و پایان می شود.

چه چیزی باعث ایجاد یک آهنگ خوب می شود؟ این همچنین بسیار قابل بحث است ، اما سوالی که من مایل به پذیرش آن هستم. آهنگ خوب به محتوا و آنچه را که به شنونده ترسیم کرده بستگی دارد. این کاملاً ذهنی است. با این حال ، یک آهنگ خوب از نظر هنر می تواند عینی تر شناخته شود ، و معمولاً همه عناصر ذکر شده در بالا را دارد (یعنی ملودی ، هارمونی ، ریتم ، شروع ، میانه و آخر) و در کنار هم قرار می گیرد تا به شکلی لذت بخش در حالی که هنوز خلاق و با پیام موسیقی صادق است قابل تشخیص باشد. وقتی صحبت از اشعار می شود ، من می خواهم به فکر شعر نگاری و سبک شعری باشم – اشعار و موسیقی برای حمایت از یکدیگر چطور همکاری می کنند. داشتن شعرهای خوب از منظر ادبی کافی نیست. آنها همچنین هنگام خواندن خواننده باید موزیکال باشند.

یک آهنگ خوب در حالی که پیش می رود ، پیشرفت خواهد کرد و ما را در مسیری آشنا و پر از شگفتی ها در طول مسیر قرار می دهد تا مطمئن حاصل شود که ما به موسیقی گوش می دهیم. ملودی (آنچه خواننده می خواند) با هارمونی متناسب خواهد بود (آنچه بیشتر گیتارها ، باس و سینت ها نقش آن را بازی می کنند) به روشی که برای گوش لذت بخش باشد ، استفاده از تکرار به شنونده کمک میکند قبل از انتقال به قسمت بعدی و مجموعه های مختلف آکوردها ، به توالی آکوردها عادت کند. یک آهنگ خوب نیز ریتم خوبی خواهد داشت و می تواند باعث شود پای خود را هم گام با ریتم به زمین بکوبید ، چه موزیک دارای درام باشد چه نه .

برای بسیاری از افراد روند نوشتن موسیقی به فرآیند tracking گره خورده است زیرا آنها با یک درام لوپ شروع می کنند و توسط آن شعر و ملودی را می سازند ، ایده های جدیدی را روی هم ضبط می کنند تا اینکه با یک آهنگ تمام شده می رسند. حتی این ممکن است روشی متفاوت برای یک خواننده / ترانه سرا باشد که با گیتار و نوت بوک خود می نشینند تا یک ترانه را ترسیم کنند ، نتیجه باید همچنان طبق همان رهنمودها ارزیابی شود: آیا ملودی و هارمونی به اندازه کافی گیرا هستند که در ذهن شما بمانند. بعد از اتمام آهنگ؟ آیا آهنگ توجه شما را نسبت به ایده های جدید زمان حال جلب می کند؟

اگر همه اجزای دیگر تولید را از بین ببرید ، اگر مجبور بودید تنها با یک ساز و آواز (یا فقط یک ساز) آهنگ را ساده بنوازید ، آیا آهنگ خوبی است؟ اگر اینگونه نباشد ، بقیه اهمیت چندانی نخواهند داشت.

Arranging (تنظیم آهنگ در موسیقی)

تنظیم آهنگ

از بین تمام مراحل تولید موسیقی ، تنظیم ممکن است کمترین درک و بیشترین غفلت و فروگذاری باشد. وقتی یک آهنگ ضرب و بیت و ملودی خوبی داشته باشد اما بعد از مدتی بیش از حد تکرار شود ، این معمولاً مشکل تنظیم است. این ترتیب این آهنگ را جالب می کند.

 

به زبان خیلی ساده ، تنظیم آهنگ انتخاب سازهایی است که در هر بخش پخش می شوند – نحوه “چیدمان آنها” – و چگونگی چیدمان بخش ها در جدول زمانی بزرگتر آهنگ.

اگر شما یک ورس بزرگ و کورس را نوشتید ، فقط کافی نیست که آنها را بارها و بارها پخش کنید ، یکی پس از دیگری در تکرار. به نوعی باید ساخته شود. به عنوان مثال ، ۱ ورس فقط گیتار و آواز دارد ، ورس ۲ باس و درام را اضافه می کند و اولین کورس نیز سینت ها و هارمونی های آواز(فاصله ها) را اضافه می کند. این ترتیب سازهای مختلف آهنگ است.

و فقط به این دلیل که شما سازی را معرفی کرده اید به این معنی نیست که باید تمام مدت در آنجا بماند. بعضی اوقات شما فقط می خواهید یک ساز خاص فقط در لحظه پیش از کورس پخش شود، یا آن را در نیمه دوم کورس نهایی برای تأثیر اوج گرفتن وارد می کنید ، یا اینکه یک قسمت را فقط در سمت چپ برای نیمه اول پخش می کنید و سپس در حالت استریو(هم چپ هم راست) برای نیمه دوم احتمالات بی پایان است. مهم این است که همه چیز را در حرکت نگه دارید. حتی موارد اضافی ظریف می توانند علاقه زیادی را برای شنوندگان موسیقی ایجاد کنند ، خواه متوجه باشند یا نه.

همچنین این سؤال وجود دارد که چند بخش را شامل می شود. دوست دارم با احساس قضاوت کنم. معمولاً وقتی یک بخش به حد خود رسیده باشد احساس می کنید یا نیاز دارید که چیزی را تغییر دهید تا افراد علاقمند شوند. مجدداً ، این موسیقی باید همیشه در حال حرکت باشد ، حتی اگر بسیار ظریف باشد. سازها باید وارد و بیرون شوند ، انرژی ایجاد کنند ، پیچ و تاب و چرخش ها در طول مسیر را معرفی کنند. همچنین می توانید در مورد چیدمان در سطح هارمونی و اینکه از چه نوع صداهای آکورد استفاده می کنید صحبت کنید.

هر وقت به تنظیم فکر می کنم ، ابتدا سعی می کنم یکی دو عنصر مهم برای موسیقی را انتخاب کنم و چیزی که می خواهم شنونده روی آن تمرکز کند. سپس من به آهنگ گوش می دهم و می پرسم: چه کار دیگری می توانم انجام دهم تا آن را تغییر دهم؟ آیا به چیز دیگری احتیاج دارد؟ بعضی اوقات جواب درست این است که آن را تنها بگذارید. دانستن اینکه چه زمانی باید این کار را انجام دهیم همان چیزی است که یک تولید کننده موزیک عالی را ایجاد می کند.

 

Tracking (ضبط سازها)

ضبط ساز ها tracking

اکنون ادوات را وارد می کنیم. از آنجا که روند ضبط می تواند به بسیاری از موارد اشاره داشته باشد ، ما همچنان این مرحله را “Tracking” خواهیم خواند ، و هدف این است که یک اجرای آهنگ را ضبط کنیم.

Tracking فرآیند ضبط سازهای مختلفی است که برای اجرای یک آهنگ استفاده می شود. معمولاً یک آهنگ در یک زمان ضبط می شود. هر بار که آهنگ جدیدی ضبط می کنید ، سایر مواردی را که ضبط کرده اید نیز می شنوید. این روند ضبط چند آهنگ است.

چرا فکر کردن برای Tracking به عنوان یک پروسه جداگانه از ترانه سرایی مهم است؟ زیرا ترانه سرایی نوعی تمرکز متفاوت از اجرا است. وقتی می نویسید ، می خواهید ذهن شما آزاد باشد تا انواع پیوستگی ها و اتصالات جدید برقرار کند ، بنابراین بدون ویرایش آزمایش می کنید. با این حال ، هنگام اجرای یک موسیقی – برای آیندگان ، شما باید از ذهن خود برای تمرکز به روشی بسیار متفاوت استفاده کنید. شما باید روی پخش به موقع و با احساس درست متمرکز شوید.

اگرچه گزینه های ویرایش زیادی برای رفع اشتباهات و کمک به عملکرد دارید ، اما برای طبیعی به نظر رسیدن محدودیتی در اِعمال کارهایی که می توانید انجام دهید نیز دارید. اگر سعی کنید نوشتن و اجرا را در یک فرآیند ترکیب کنید ، معمولاً هر دو رنج می برند. برای به حداکثر رساندن تأثیر آهنگ خود ، بهتر است روی هر یک به طور جداگانه توجه کنید.

هنگامی که به دکمه رکورد فشار می آورید ، به عملکرد زندگی خود بپردازید و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید. در هر زمان.

Editing

ادیت کردن آهنگ

امکان ویرایش دیجیتال باعث شده است تا ضبط یک اجرای عالی از هر زمان دیگری آسانتر شود. اما بهتر است که از این ابزارها به عنوان بازگشت به عقب استفاده کنید ، نه رد شدن و جلو رفتن . و هنگامی که زمان انجام برخی از ویرایش ها فرا رسیده است ، باید به دلایل مختلف این را عنوان یک مرحله جداگانه تلقی کنید.

اول ، شما نمی خواهید در حالی که موسیقی را می نویسید یا ضبط می کنید ویرایش کنید. به طور جداگانه روی آن مراحل متمرکز شوید و توجه کامل خود را به آنها اختصاص دهید. بنابراین هر وقت برای تصحیح چیزی متوقف می شوید توجه کامل خود را به آنها نشان دهید. ویرایش را به مرحله بعدی واگذار کنید.

دوم ، شما نمی خواهید با ویرایش بیش از حد موسیقی شما به صورت “خرد شده” و بدون احساس شروع به صدا دادن کند. با فکر کردن در مورد ویرایش به روش ثانویه ، بیشتر تلاش می کنید تا یک اجرای عالی و مستحکم و آنچه را که به صورت زنده لازم دارید را به دست آورید ، به جای صرف تلاش دو برابر بیشتر (یا بیشتر) برای ویرایش چیزهای باورنکردنی در کنار هم.

هنگامی که زمان ویرایش فرا رسیده است ، در محدوده “بدون آسیب رساندن” رفتار کنید. اگر خوب به نظر می رسد ، دیگر نیازی به ویرایش نیست. از این مرحله برای جابجایی قسمت هایی که به موقع نیست ، استفاده کنید و نقاطی را که کاملاً در آنجا نیستند ، تنظیم کنید یا آهنگ ها را با محو شدن شروع و انتهای هر قسمت ، صاف کنید. هدف از این مرحله این است که، اجرا ها هرچه ممکن است بهتر صدا دهند ، نه بیشتر.

 

Mixing (میکس آهنگ)

میکس آهنگ

برای بسیاری ، این جایی است که سرگرمی واقعی شروع می شود. شما موسیقی خود را نوشتید ، قطعات را ضبط کردید و اکنون وقت آن رسیده است که بنشینید ، استراحت کنید و این آهنگ را به یک شاهکار تبدیل کنید. دانستن چگونگی میکس خوب نوعی هنر است که سالها یادگیری و تمرین را می طلبد. اما این مانع از انجام هیچ کس نمی شود ، و شما باید احساس راحتی کنید تا به داخل آن وارد شوید و شروع به کاوش در مورد امکانات کنید.

 

میکس کردن فرآیند ترکیب تمام سازهای ضبط شده در یک  stereo 2-track mix . یک میکس خوب به شما امکان می دهد تمام سازها را به روشنی و با جزئیات بشنوید. و عمق و حرکت داشته باشند و از مقصود موسیقی پشتیبانی می کند.

میکس کردن دنیایی به خودی خود است و بسیاری از مردم تصمیم می گیرند فقط روی این جنبه از روند ساخت موسیقی تمرکز کنند. من دوست دارم اینگونه فکر کنم که یک میکس کننده رهبر ارکستری است که در آن تصمیم می گیرید دقیقاً چگونه همه چیز به صدا در آیند: کدام سازها بلندتر از بقیه خواهند بود ، در کجای stere spectrum (طیف استریو)  قرار خواهند گرفت ، کدام صدا جلو و کدام صدا عقب و در پشت سر خواهد بود ،چه افکت هایی استفاده می شود و چه موقع..

میزان تصمیمی که در طی فرایند میکس در هزاران نفر اتخاذ می شود ، و میکس نهایی تأثیر عظیمی در نحوه تفسیر آهنگ شما خواهد گذاشت. یک میکس خوب به مردم کمک می کند تا آهنگ شما را بخاطر نبوغی که در آن قرار دارد قدردانی کند.

هرچه بیشتر درباره نحوه درست میکس کردن اطلاعات کسب کنید ، کنترل بیشتری بر نحوه صداگذاری آهنگ نهایی شما خواهد داشت.

 

Matering (مسترینگ آهنگ)

مسترینگ آهنگ

مسترینگ به طور سنتی به عنوان مرحله خاص خود رفتار می شود. اما برای بسیاری از تولید کنندگان موزیک، این به سادگی به آخرین قسمت از مرحله میکس تبدیل می شود. برای بیشتر شما که این مطلب را می خوانید احتمالاً  دومی درست است ، اما دانستن چگونگی ایجاد آن هنوز مفید است.

هنگام ضبط آلبوم ، هنرمندان گاهی اوقات از استودیوها ، تهیه کنندگان و مهندسان مختلف برای آهنگ های مختلف استفاده می کنند. نتیجه این است که هر آهنگ صدای صوتی خود را به صورت مجزا به همراه خواهد داشت. مسترینگ فرایند ایجاد انسجام در همه آهنگ ها به عنوان بخشی از یک آلبوم است. یک مهندس مسترینگ موسیقی خوب گوش و تجهیزات بی عیب و نقصی دارد و هرگونه نقص جزئی در میکس را که ممکن است مهندس میکس به دلیل صدای اتاق خود داشته باشد را برطرف می کند. او همچنین سطح کلیه آهنگ ها را بالا می برد تا “Hot” (با صدای بلند) و حتی در یک ولوم باشند.  قرار دادن هر آهنگ از طریق همان سطح مسترینگ ، باعث می شود بیشتر به نظر برسد که آهنگ ها از یک آلبوم می آیند.

از آنجا که بسیاری از نوازندگان و سازندگان خانگی (Home Studio) آهنگهای جداگانه را ضبط می کنند بدون اینکه بخواهند آنها را در یک آلبوم طولانی تر ترکیب کنند ، از نقش مهندس مسترینگ کاسته می شود زیرا نیازی به ایجاد مجموعه ای از آهنگ های منسجم نیست. سپس این عملکرد(مسترینگ) برای درست کردن صدای میکس نهایی – به این معنی  که صدا را مطابق سیستم های پخش مختلف بهینه کند – ترجمه می شود و سطح آن را به همان اندازه داغ می کند که هنرمند می خواهد.

ابزارهای نرم افزاری زیادی وجود دارند که به شما امکان می دهند موسیقی های خود را مستر کنید. بنابراین مگر اینکه بودجه یک مهندس مسترینگ جداگانه وجود داشته باشد ، بسیاری از افراد تصمیم می گیرند که مهندس میکسی که کارشان را میکس میکند مسترینگ را نیز انجام بدهد و یا اگر موسیقی خود را خودشان میکس کرده اند، مسترینگ را نیز خود انجام دهند.

مانند هر چیز دیگری ، یک حرفه ای همیشه می خواهد کار را به بهترین شکل انجام دهد. اما می توانید با زنجیره ای از پلاگین و Presets(ساختار های از پیش تعیین شده) مناسب آن را جعلی کنید.

پلاگین های مسترینگ و پریست ها

 

اشتراک مطلب