موزیک ویدیو

نمونه کارهای موزیک ویدیو

راهنمای گام به گام برای ساخت یک موزیک ویدیو

یک موزیک ویدیو خوب می تواند به شما در  تبلیغ گروه خود  از طریق کانال های رسانه های اجتماعی مانند  YouTube ، Facebook و موارد دیگر کمک کند. برخلاف تصور شما ،موزیک ویدیو نیازی به هزینه ندارد. مهمترین چیز این است که شما یک ایده خوب ، تیم خوب و بودجه مشخصی داشته باشید.
نماهنگ یا موزیک ویدیو، گونه‌ای از فیلم کوتاه است که روی آن موسیقی گذاشته می‌شود. در بیشتر نماهنگ‌ها خوانندهٔ اثر، روی موسیقی لب‌زنی می‌کند. 

برخی از شرکت های تولیدی حتی برای ساده ترین  فیلم های تبلیغاتی هزینه می کنند. اما می توانید خودتان این کار را انجام دهید. یا اگر شما مایل هستید یک فیلم ساز یا تهیه کننده جوان استخدام کنید ، آنها اغلب این کار را با هزینه کم انجام می دهند (شاید حتی رایگان).

قبل از شروع تولید موزیک ویدیو ، مهم است که چند نکته اصلی را برنامه ریزی کرده و مورد توجه قرار دهید. در اینجا راهنمای گام به گام نحوه ساخت یک موزیک ویدیو وجود دارد.

موزیک ویدیو

۱. انتخاب آهنگ مناسب

در حالی که به نظر می رسد بهترین ایده ساختن یک موزیک ویدیو برای تک آهنگهای بعدی شماست، ممکن است نتیجه بخش باشد یا نباشد. چند فاکتور دیگر که باید هنگام انتخاب آهنگ در نظر بگیرید در اینجا آمده است:
 • به جلو فکر کنید یا یک آهنگ قدیمی را دوباره بازیابی کنید. زمان فیلمبرداری ، ویرایش و تولید یک موزیک ویدیو بسیار بیشتر از آنچه فکر کنید طول خواهد کشید. اگر آهنگ سه دقیقه یا بیشتر باشد ، ممکن است آهنگ جدید شما تا زمانی که ویدئوی خود را منتشر کرده اید منتشر شود. در عوض ، بعد از اینکه قصد انتشار تک آهنگ بعدی خود را دارید ، آهنگی را انتخاب کنید که در گذشته محبوب بوده یا از ترانه ای که برای انتشار در آینده برنامه ریزی شده است استفاده کنید.
 • از آلبوم ها هم می توانید استفاده کنید.  شما ممکن است آهنگی را از آلبومی انتخاب کنید که در گذشته ایده موزیک ویدیو خوبی برای آن داشته اید، حتی اگر این آهنگ در ابتدا برای استفاده به عنوان تک آهنگ برنامه ریزی نشده بود.
 • زمان کار را  در نظر بگیرید. هر دقیقه از یک آهنگ در یک موزیک ویدیو ، می تواند شما و خدمه شما را برای ۲ تا ۱۰ ساعت به ویرایش و تنظیم وادارد. 
 • اطمینان حاصل کنید که آهنگ شما واقعاً از گروه الهام گرفته است. شما هر آهنگی را که شما و گروهتان ایجاد و پخش می کنید دوست ندارید. موزیک ویدیو ها باید اصطلاحات اصیل سازندگان آهنگ باشند. حتی بهترین فیلمسازان هم از آهنگی که گروه از آن الهام گرفته است، یک موزیک ویدیو خوب تهیه می کنند.
 • اگر آهنگ مال شما نیست ، هزینه های حق کپی رایت را در نظر بگیرید.  فکر نکنید که آهنگی که مال شما نباشد ، استفاده از آن برای موزیک ویدیوی شما اشکالی ندارد. با این حال ، اگر بودجه شما به گروه شما اجازه می دهد برای ترانه ای از شخص دیگری ویدیویی تهیه کند که در حال حاصر ویدیویی با آن آهنگ ساخته نشده است ، مراحل قانونی را پیگیری کنید.

هرچند کار شما پیچیده (یا ساده) باشد ، به تیم نیاز خواهید داشت. اگر تیمی دارید ، همه باید در مورد نحوه انجام وظیفه خود آگاه باشند. در اینجا برخی از نقش هایی که برای پر کردن آنها نیاز دارید:

 • شخص دوربین : ۱ یا چند نفر
 • فرد نورپردازی برای هر یک عکس های داخلی: ۱ نفر
 • بازیگر (ها) : تعداد افراد بسته به نوع موزیک ویدیو که می خواهید بسازید متفاوت است
 • مدیر: فردی که همه به عنوان “مسئول” آن را تصدیق می کنند
 • اعضای باند: این باید واضح باشد ، اما اطمینان حاصل کنید که تمام اعضای شما طبق تعهد در صحنه خضور خواهند داشت

همانطور که تیم خود را می سازید ، نیازهای فردی آنها را نیز در نظر بگیرید. اگر در زمان وعده های غذایی کار می کنید ، غذا تهیه کنید یا حداقل به اعضای خدمه یادآوری کنید که غذا بیاورند و زمان غذا خوردن را برای آنها کنار بگذارند. اگر در کل روز یا چندین ساعت کار می کنید ، بعضی مواقع به خدمه استراحت دهید.

در حالت ایده آل ، شما قادر خواهید بود تیمی را استخدام کنید که بتواند تجهیزات مورد نیاز خود را فراهم کند. اگر مجبورید تجهیزات را خودتان تهیه کنید  ، باید با توجه به بودجه خود بهترین ها را فراهم کنید. در سالهای اخیر قیمت ها پایین آمده است و خرید دوربین ، چراغ و تجهیزات دیگر هنوز هزینه زیادی نمیبرد.

به همین ترتیب ، اجاره تجهیزات بهترین راهکار است. مکان های بسیاری وجود دارد که می توانید تجهیزات را با نرخ های پایین اجاره کنید. همچنین می توانید کالج های محلی در منطقه خود را بررسی کنید تا ببینید که آیا آنها مایل به کمک هستند. چه کسی می داند؟ ممکن است چند دانشجوی فیلمبردای پیدا کنید که حاضرند در ازای اجازه حضور در خدمه شما و استفاده از تجهیزات شما، با شما همکاری کنند.

۳. برنامه ریزی نحوه فیلمبرداری

وقتی که تلف می کنید هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. بیشتر گروه های فیلم که به جای کار کردن ، به حالت تعلیق درآمده اند ، به سادگی به عدم برنامه ریزی پاسخ می دهند. بنابراین وقت بگذارید تا درباره نحوه فیلمبرداری فکر کنید.

مرسوم است که  برای هر شات داستانی ساخته شود  . این تضمین می کند که شما چیزی را از دست ندهید و آنچه را که لازم دارید برای خدمه خود توصیف کنید. برای یافتن و بارگیری الگویی برای کار ، از “الگوی داستانی ویدیوی موسیقی” Google خودداری کنید. هر صحنه را در کادر بکشید و صحنه را در زیر توصیف کنید.

پس از اتمام صفحه داستانی خود ، لیستی از تجهیزات و ریخته گری های مورد نیاز خود را برای هر عکس تهیه کنید. صفحه داستانی تمام شده خود را با کل خدمه به اشتراک بگذارید و در مورد هر بخش با تیم های مناسب بحث کنید. در حالت ایده آل ، شما همچنین باید برنامه ای را تهیه کنید تا مشخص شود چه کسی در چه زمانی و در کجا لازم است.

از همه مهمتر ، اطمینان حاصل کنید که دوربین و خدمه شما می دانند انتظارات شما برای هر صحنه چیست. اگر عضو گروه هستید ، احتمالاً خودتان در صحنه ها حضور دارید. کسانی که فیلمبرداری می کنند می توانند آنچه را که نمی توانید مشاهده کنند و به همین ترتیب پیشنهادات خود را درباره موزیک ویدیو ارائه دهند.

اگر مدیر فیلمبرداری (شخصی غیر از خودتان) استخدام کرده اید ، ابتدا فقط باید او را در صفحه داستانی خلاصه کنید. سپس مدیر می تواند جلسات را با خدمه برنامه ریزی کند.

۴. فیلمبرداری

در روز فیلمبرداری برای ساخت موزیک ویدیو، متمرکز شوید و به برنامه بچسبید. به خاطر ویرایش ، از عکس هایی که ساخته اید ، دقت داشته باشید. همیشه زمان کافی برای عکسبرداری بگذارید. حتی اگر صحنه تمام شده فقط ۱۰ ثانیه طول بکشد ، می تواند به راحتی چندین ساعت طول بکشد تا تنظیم و فیلمبرداری شود. گفته می شود ، با گرفتن شلیک “عالی” آنقدر خود را مشغول کنید که شش ساعت در یک ساقه بمانید و فقط شش ساعت فرصت دارید تا ۱۵ قسمت دیگر را تمام کنید.

در حالت ایده آل ، چندین جلوه خوب برای هر صحنه خواهید داشت. شما هرگز نمی توانید فیلم های زیادی بکشید، و استفاده مجدد ممکن است چیزی را که اولین بار در اطراف خود ندیده اید، ضبط کند. در حالی که هیچ وقت ایده خوبی برای انحراف از صفحه داستانی نیست، کارهای اضافی وجود دارد که خدمه می توانند برای ارائه یک تماس خوب به فیلم های موجود ، انجام دهند.

به عنوان مثال ، اگر بیش از یک دوربین دارید، از فیلمبردار / زن “بیکار” بخواهید که از سایر زاویه ها (نه از نظر دوربین اصلی) و یا بین صحنه ها عکسبرداری کند. این تکنیک در ساخت موزیک ویدیو غالباً از فیلم های طلایی برخوردار است که نمی دانید می توانید بدست آورید. علاوه بر این ، برخی از بهترین عکس ها ممکن است لحظات صادقانه با مجموعه و خدمه باشد.

۵. گرفتن فیلم زنده

فیلمبرداری گروه موسیقی به صورت  زنده  روشی برای بدست آوردن یک فیلم جذاب برای موزیک ویدیو شما است. فیلمبرداری از گروه با هیجان آن به این معنی خواهد بود که شما می توانید انرژی زنده و تعامل با مخاطب را ضبط کنید.

با این حال ، اگر قصد دارید فیلمبرداری کل فیلم را با فیلم های زنده انجام دهید ، به متخصصانی که با فیلمبرداری زنده تجربه می کنید نیاز دارید زیرا انجام این کار بسیار دشوار است.

یک راه حل بسیار بهتر برای کسی که می خواهد اولین موزیک ویدیو خود را ایجاد کند ، ضبط فیلم های زنده و مخلوط کردن آن با فیلم های دیگر است. در اینجا چند چالش منحصر به فرد برای در نظر گرفتن هنگام فیلمبرداری زنده وجود دارد:

 • این گروه فقط یک بار آهنگ را اجرا می کند ، بنابراین تنها یک فرصت برای گرفتن فیلم مناسب خواهید داشت.
 • نسخه زنده ممکن است تفاوت قابل توجهی با نسخه ضبط شده داشته باشد ، بنابراین همگام سازی فیلم با آهنگ صوتی می تواند مشکل ساز باشد.
 • حرکات گروه و به ویژه مخاطبان به صورت رقص ثابت نیست و دائم جا به جا می شوند. به همین ترتیب ، شما و کارگردان نمی توانید انتظار داشته باشید که مخاطب انتظارات شما را برآورده کند. از طرف دیگر ، این واکنش ها اصیل هستند و اگر یک عکس العمل واقعی را شکار کنید ، فیلم های خوبی بدست می آورید.
 • نورپردازی و جلوه های موزیک ویدیو ممکن است برای مخاطب عالی به نظر برسد اما ممکن است با دوربین زیاد به چشم نیاید.
 • فیلمبرداری شما ممکن است در عملکرد گروه را اختلال ایجاد کند.باید محل برگزاری به اندازه کافی بزرگ باشد.

یک تکنیک برای موزیک ویدیو برای تضمین همگام سازی فیلم زنده شما با یک فیلم ، “نمایش” یک اجرای زنده است. به گروه بپیوندید تا در جلوی مخاطب دوستان یا طرفداران منتخب یک ترک اجرا کنند. با انجام فیلم های “زنده” از این طریق ، می توانید نورپردازی و حرکات افراد را کنترل کنید و هر چند بار که بخواهید ، آهنگ را پخش کنید.

۶. استفاده از فیلم Stock

می توانید موزیک ویدیو خود را با اضافه کردن فیلم های استوک جذاب تر کنید. اما باید توجه داشته باشید که تقریباً تمام فیلم های ویدیویی مشمول قانون حق چاپ هستند. استفاده از فیلم بدون اجازه صریح دارندگان حق چاپ غیرقانونی است.

با این وجود ، منابع فیلم نیز وجود دارد که می توانید از آنها به صورت قانونی استفاده کنید. فیلم های بدون مجوز فیلم هایی هستند که می توانید در هر مکانی از آن استفاده کنید ، بدون اینکه مجوز بخواهید یا هر بار که از آن استفاده می کنید به دارنده حق چاپ بپردازید. اما ممکن است برای بدست آوردن آن در وهله اول هزینه ای بپردازید. و در آخر ، چندین سایت رایگان وجود دارد که می توانید قبل از پرداخت هزینه از آنها استفاده کنید.

علاوه بر این ، فیلم های بیشتر و بیشتری وجود دارد که با مجوز در دسترس قرار می گیرند – مطالب اصلی که مالک حق نسخه برداری با شرایط خاصی ضمیمه کرده است ، وارد دامنه عمومی شده است. اغلب ، تنها شرط این است که به منبع یا خالق آن به درستی اعتبار دهید.

۷. از یک نرم افزار ادیتور فیلم استفاده کنید

این روزها یک نرم افزار نسبتاً ارزان یا رایگان می تواند کار ویرایش موزیک ویدیو انجام دهد:

 • نرم افزار ویدئویی برای کاربران اپل، iMovie است.
 • برای کاربران PC نرم افزار Adobe Premiere برای شروع کار، خوب است.

استفاده منطقی از افکت ها می تواند ویدیوی شما را جذابتر کند. بخش اعظم این امر به قابلیت های نرم افزار ویرایش موزیک ویدئو مورد استفاده شما بستگی دارد. برای ایجاد بهترین کیفیت ، استفاده از نرم افزارهای حرفه ای مانند Apple Final Cut Pro یا Adobe Premiere Pro را در نظر بگیرید.

بیشتر رایانه ها و دستگاه های دیجیتال باید قادر به ویرایش فیلم باشند. با این حال ، ویرایش فیلم فضای هارد دیسک زیادی را به خود اختصاص می دهد ، بنابراین هارد دیسک خود را خالی نگه دارید و فیلم هایی که استفاده نمی کنید را پاک کنید (اما مراقب باشید فیلم هایی را که از آنها استفاده می کنید حذف نکنید). سرمایه گذاری روی یک هارد سریع و خارجی برای ذخیره سازی فیلم های ویدئویی شما احتمالاً ایده خوبی است.

قالب خروجی موزیک ویدیو به مقصد آن بستگی دارد   (جایی که می خواهید ویدیوی شما به پایان برسد). قالبهای کاملاً فشرده شده برای پخش از طریق اینترنت بهترین هستند (Quicktime و MP4 از رایج ترین آنها هستند). برای ارسال به رسانه ها / مطبوعات ، دی وی دی ها اغلب بهترین قالب هستند و نوار DigiBeta ممکن است هنوز برای برخی از پخش های تلویزیونی مورد نیاز باشد (کاری که شما باید با کمک یک شرکت تولید حرفه ای انجام دهید).

۸. خلاق باشید

چند MT در  MTV  یا  YouTube مشاهده کرده اید  که شامل گروهی است که در یک باشگاه بازی می کنند و چراغ ها چشمک می زنند ، در حالی که مخاطبان از بالا و پایین می پرند؟ این سبک از موزیک ویدئو بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد ، و از ابتدا ایده ای خلاقانه نبود.

سعی کنید متفاوت فکر کنید.اصالت باعث می شود فیلم شما بدون توجه به بودجه شما با هزاران نفر ارتباط برقرار کند. از طرف تلنگر ، بیش از حد از آن خودداری کنید. یک ایده ساده و به خوبی اجرا شده ، همیشه مؤثرتر از یک ایده پیچیده است ، که ضعیف اجرا می شود.

۹. آماده سازی

در استفاده از بزرگنمایی بیش از حد مراقب باشید : ممکن است هنگام فیلمبرداری در ساخت موزیک ویدیو جالب به نظر برسد ، اما در ویرایش نهایی ، اغلب کلیشه ای یا غیرقابل استفاده به نظر می رسد. به طور معمول ، فقط متخصصان برتر می توانند این کار را درست انجام دهند.

از استفاده از جلوه های ویژه ویژه اجتناب کنید : یک فیلم خوب ویترینی برای چند اثر شما یا ویرایشگر شما نیست. معمولاً بهتر است برای ایجاد یک احساس خاص ، از چند اثر در طول فیلم استفاده کنید به جای استفاده تعداد زیاد افکت ها تا یک موزیک ویدیو جذاب ایجاد کنید.

درباره افزودن جلوه های صوتی فکر کنید : ممکن است یک موزیک ویدیو نمایشی با برخی از جلوه های صوتی اضافی تقویت شود. اگر فیلم شما با کسی که در خیابان قدم می زند شروع می شود ، می توانید صدای قدم زدن ، یا صدای خیابان خیابان را در هنگام ورود اضافه کنید.

اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *