طراحی جلد کتاب

طراحی زیبا جلد کتاب

نمونه کارهای طراحی جلد کتاب

نکات اساسی در طراحی جلد

امروزه این دانش رایج است که خوانندگان با چشمان خود خرید می کنند. آنها به دنبال آشنایی هستند همچنین مشتاق شگفتی هستند – برای چیزهای جدید و با طراوت. آنها می خواهند کتابی داشته باشند که با افتخار بتوانند در مترو آن را نگه داشته و یا به صورت الکترونیکی آن را بخوانند. بنابراین بسیاری از کتاب ها هر سال منتشر می شوند – یک طراحی جلد کتاب خوب باید با مخاطب ارتباط برقرار کند که صفحات موجود در آن ارزش وقت و توجه خواننده را دارد.

جوهر، کاغذ (ورق)، پوست حیوانات یا مواد دیگر (چسب، نخ و…) است که معمولاً از یک طرف یا سمت به یکدیگر محکم شده یا متصل می‌شوند. هر برگه در کتاب، ورق و هر سمت یا روی هر ورق، صفحه نامیده می‌شود.

طراحی جلد کتاب

قبل از شروع طراحی جلد کتاب پاسخ این سوالات را بیابید

نویسنده کیست و برند او چیست؟

آیا آنها جوان و آینده نگر هستند یا مستقر و مورد اعتماد هستند؟ آیا آنها کتاب های قبلی دارند که جلد آن ها طراحی خوبی داشته است؟

آیا ژانر (علمی تخیلی ، عاشقانه ، وحشت و غیره) از سبک مستقیمی برخوردار است؟

داستان های تجاری کتاب هایی هستند که کاملاً در یک ژانر قرار می گیرند. نمونه هایی از ژانرها عاشقانه ، هیجان انگیز ، فانتزی ، ترسناک و علمی-تخیلی است. این ژانرها دارای سبک های مختلف طراحی جلد هستند که ده ها سال پیش تاسیس شده اند. از آنجایی که هدف از جلد شما فروش کتاب است ، باید یک طراحی تمیز و متفاوت داشته باشید. یک سیاره پیام روشنی از داستانهای علمی ارائه می دهد. یک زوج عاشق پیام های عاشقانه ارائه می دهد. نکته اصلی این است که فراتر از انتظارات بروید و راهی برای ایجاد چیزی شگفت آور و جدید پیدا کنید.

طراحی جلد

طراحی جلد کتاب

کجا فروخته خواهد شد؟

جایی که یک کتاب به فروش می رسد می تواند تأثیر زیادی در طراحی آن بگذارد. با افزایش اخیر خوانندگان الکترونیکی ، برخی از نویسندگان یک مسیر کتاب eBook را انتخاب می کنند . اگر این کتاب فقط به عنوان یک تصویر کوچک در آمازون به فروش برسد ، طراحی متفاوت خواهد بود. متن به عنوان بزرگتر و چشم نواز تر است زیرا یک مصرف کننده از طریق صدها عنوان در صفحه نمایش می رود. کتاب چاپی در قفسه ای در یک کتابفروشی قرار می گیرد که مصرف کننده می تواند ان را بردارد و بررسی کند و در صورت تمایل آن را بخرد.

طراحی جلد کتاب زیبا

طراحی جلد کتاب قشنگ

اطلاعات برای جمع آوری

فرمت

ابتدا بررسی کنید که آیا از جلد کتاب در چاپ ، یا در کتاب الکترونیکی یا هر دو استفاده می شود؟ اگر کتاب چاپ می شود ، بدانید کدام فرمت و اندازه است.

فرمت ها عبارتند از: جلد کاغذی،گالینگور.گالینگور را می توان با کاپشن های گرد و غبار یا با تصاویر جلد که به طور مستقیم روی تابلوها چاپ می شوند ، تهیه کرد. کتاب ها می تواننددر هر اندازه ای باشند  ، اما عاقلانه است که قبل از انتخاب خودسرانه اندازه ، به آنچه در مورد بهترین کتاب است فکر کنیم. هرچه اندازه تر و تمیزتر باشد کلمات کمتری در هر صفحه بهتر دیده میشود. اگر خیلی کوچک طراحی شود ، یک کتاب ۳۰۰ صفحه ای بسیار ضخیم خواهد شد ، در حالی که یک کتاب بزرگتر باید طول خوبی داشته باشد تا حجیم به نظر نیاید  و بیشتر شبیه مجله یا کتابچه باشد.

کپی

این مورد می تواند شامل موارد زیر باشد: کپی جلد جلویی ، کپی جلد پشتی (همچنین به آن «کپی فلپ» نیز گفته می شود) ، شرح حال / عکس نویسنده ، تارها و تأییدها.

گرافیک

اطلاعات گرافیکی مرتبط با طرح مورد نظر لازم است. به عنوان مثال نمونه ها شامل لوگو های شرکت نویسنده و انتشارات و همچنین بارکدها است تا این کتاب در فروشگاه ها به فروش برسد.

بودجه

هم طراح و هم نویسنده باید از هزینه های اضافی که می توانند در طی مراحل طراحی وجود داشته باشد، آگاه باشند. این شامل مجوزهای فونت ، (تصاویر محدود ، تصاویر شناسه ، شناسه ISBN و بارکد) نخواهد بود.

روند خلق در ۷ مرحله

 اکنون که تمام اطلاعات را در یک مکان جمع آوری کرده اید ، زمان آن فرا رسیده است که مراحل طراحی را شروع کنید!

 

۱. بخش های مختلف جلد را بررسی کنید

طراحی جلد کتاب خاص

یک جلد کتاب دارای سه قسمت است: کاور جلویی و پشتی که به وسیله ستون به هم وصل شده اند. صفحات یک کتاب گالینگور به قسمتی که از مقوا ساخته شده دوخته یا چسبیده شده اند که سپس با پارچه یا کاغذ پوشانده می شود. جلد کاغذی به دور کتاب می پیچد و شامل فلپ هایی از هر طرف است. وقتی یک کتاب گالینگور را باز می کنید و صفحات رنگی یا چاپی را می بینید که به صفحه ای چسبانده شده اند ، به دنبال صفحات سفید در اول و آخر کتاب هستید ، یک مجموعه فوق العاده دوست داشتنی از صفحات که طراحان می توانند برای پیوند دادن یک پروژه کتاب با هم استفاده کنند.
در بسیاری از چاپگرها گزینه های دیگری نیز وجود دارد از جمله کاغذ های ضخیم تر ، بسته های کتانی بسته بندی شده ، مهر فویل ، لاک زدن و برجسته سازی. این گزینه ها ارزش بالایی به طراحی شما می دهند اما هزینه را نیز افزایش می دهد.

طراحی زیبا جلد کتاب

۲. بازار را بررسی کنید

برخی از دستورالعمل ها را در نظر بگیرید:برخی ژانرها در جلد کاغذی بهتر فروش می کند در حالی که داستان های ادبی ، تریلرها و زندگی نامه ها در گالینگور خوب می فروشند. اگر این یک کتاب باشد که خواننده بتواند به تخیلات سوار هواپیما یا ساحل وارد شود ، باید یک جلد شومیز باشد. کتابخانه ها گالینگورها را ترجیح می دهند. توجه داشته باشید که قیمت را در نظر داشته باشید: برای یک فرد جوان یک گالینگور ۳۴،۰۰ دلاری طراحی نکنید.

۳. نوع دیزاین را انتخاب کنید

در مرحله بعد ، مهم است که در نظر بگیرید جهت طراحی شما چگونه خواهد بود و چگونه متناسب با دیدگاه نویسنده از کتاب او خواهد بود. تعداد زیادی کتاب زیبا در قفسه وجود دارد – اما همه طرح ها برای هر کتابی مناسب نیستند. ورودی را از نویسنده یا ناشر در نظر بگیرید. یک صفحه Pinterest از عناوین قابل مقایسه با جلد های موفق و بسته های کتاب ایجاد کنید. به کتابفروشی محلی خود بروید و کتاب ها را اداره کنید تا میزان ضخامت و نوع کاغذ بررسی کنید. آنچه را دوست دارید و دوست ندارید یادداشت کنید – در صورت برخورد مشکل، این اطلاعات می تواند بعداً در روند طراحی مفید باشد.

۴- بررسی کنید که طرح شما باید روی چه چیزی تاکید کند

به عنوان جلد طرح بازاریابی برای کتاب ، روی جلد یا جلد جلیقه گرد و غبار را فکر کنید. مهمترین عنصر داستان – چیزی که آن را منحصر به فرد می کند – به خواننده در انتخاب کتاب کمک می کند؟ آیا این یک شخصیت در کتاب است؟ سبک نوشتن این کتاب است؟ آیا خلاصه ای از کتاب است؟ یا موضوعی تاریخی است که آن را پوشش می دهد؟ اگر این کتاب شبیه به یک گروه پرفروش بسیار موفق است ، به راههایی فکر کنید که می توانید بدون ایجاد یک نسخه ارزان قیمت ، آن عنوان را بیرون بیاورید.

طراحی جلد کتاب منحصرد به فرد

شاید نویسنده در حال نوشتن یک سریال باشد. در ساختن برند نویسنده به این فکر کنید که چگونه عناوین بعدی در طراحی به اولین موضوع مرتبط می شوند. اگر نویسنده شناخته شده باشد مهمترین قسمت بازاریابی ممکن است نام نویسنده باشد.

طراحی

۵. طرح ها و فونت ها را انتخاب کنید

نکته مهم این است که باریک کردن سبک می تواند یک چالش باشد. جلد کتاب می تواند از یک عکس ، تصویر یا طراحی انتزاعی برخوردار باشد. آنها می توانند همه چیز را از مدرن نشان دهند.

در نظر بگیرید سبک گرافیکی چه پیامی را به خریدار کتاب ارسال می کند. از عکسی از نیویورک نباید برای کتابی استفاده شود که در نیویورک تنظیم نشده باشد. سبک های طبیعی اغلب در داستان های زنانه مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که عکس های قدیمی حاکی از یک مکان تاریخی است.

طراحی لوگو

همچنین شایان ذکر است: دقت کنید که در کجای منبع خود تصاویر را قرار می دهید. بسیاری از کتابهای موجود در قفسه ها از تصاویر استوک استفاده کرده اند،اگر کتاب شما کنار آنها قرار می گیرد نباید از تصاویر استوک استفاده کنید و باید یه طرح متفاوت ایجاد کنید.

در مورد فونت ها هم همینطور است. فونت هایی را انتخاب کنید که متناسب با داستان کتاب باشد.مثلا یک نوع فونت ممکن است برای کتابی که در مورد آینده و فضا باشد ، زیبایی داشته باشد اما در مورد کتاب غیر داستانی در مورد جنگ داخلی ، کاربردی ندارد.

گرافیک

۶. جمع آوری بازخورد

گاهی اوقات “پوشش عالی” پوشش خاصی برای یک کتاب خاص نیست. هرچه طراحی شما چشم ها را بیشتر چذب کند ، بیشتر می توانید ارزیابی کنید که آیا یک پوشش ، پیام صحیح را به بخش گسترده ای از مردم ارسال می کند یا خیر. از آنها بپرسید که فرضیات آنها درباره کتاب چیست. اگر جلد کودک را در اختیار دارد ، ممکن است بپرسند ، “آیا راوی این رمان کودک است؟” آنها ممکن است بگویند که طراحی چلد ان برای آنها خنده دار است.

طراحی بنر

۷. بررسی کنید که چاپگر به چه چیزی نیاز دارد

پرونده نهایی شامل کلیه اطلاعات مربوط به گرافیک و متن را برای جلد های جلویی و پشتی ، قسمت پشتی کتاب و فلپ ها می باشد. چاپگر این را به عنوان فایلی می خواهد بتواند چاپ کند یا برش داده یا تا بزند تا متناسب با کتاب مورد نظر باشد. بیشتر چاپگرها PDF های با کیفیت را ترجیح می دهند اما برخی دیگر .ai یا .eps را دریافت می کنند. برای چاپ باید تمام رنگ ها CMYK باشد.

در صورت درخواست هر نوع چاپ ویژه (مانند چاپ فویل) ، به احتمال زیاد شما باید یک سند دوم ایجاد کنید که به عنوان راهنما برای برای چاپگر باشد. برخی از پرینترها قادرند حتی فاشله متن با ستون کتاب را تنظیم کنند.

چاپگرها باید طوری پرینت بگیرند که فایل ارائه شده تمام جلد کتاب را پوشش دهد ، به این معنی هیچ حاشیه سفیدی باقی نماند. پرینترها متفاوت اند، بنابراین از آنجا که استانداردهای صنعتی وجود دارد ، بهتر است مستقیماً با چاپگر ارتباط برقرار کنید تا مطمئن شوید که فایل شما کاملاً تنظیم شده است. حتی یک محاسبه اشتباه می تواند باعث شود که متن روی ستون چاپ نشود و به جای آن روی جلد جلویی یا پشتی آن چاپ شود.

طراحی نما

نتیجه:

دیدن تخیل آنها در قالب یک جلد زیبا برای کتابشان ، رویای هر نویسنده ای است. امیدوارم اکنون احساس اطمینان داشته باشید که پروژه بعدی طراحی خود را برطرف خواهید کبا موفقیت پشت سر خواهید گذاشت.

 

اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *