تنظیم موزیک

تنظیم موزیک

تنظیم موزیک

تنظیم در موسیقی، به مرحلهٔ بعد از آهنگسازی گفته می‌شود که طی آن، چیدمان سازها، جمله‌بندی اثر، و لحن نت‌ها بر پایهٔ قوانین کنترپوان و هارمونی مشخص می‌شود.
انجام تنظیم موزیک در کلیه سبک ها (Pop,Synth Pop,Trap,Hiphop,House,Deep House,Trance,Dance) و همچنین سبک های ایرانی (بندری، قری و کرشمه، بستکی و انواع دیگر ۶ و ۸)

با بهترین کیفیت 

ایجاد تغییرات تا سه بار برای رسیدن به موزیک باب میل شما 

با بهره گیری از بهترین متد های روز دنیا 

 

جهت ثبت سفارش خود با شماره زیر تماس حاصل فرمایید : 

۰۹۳۰۴۸۵۸۰۹۵ 

 

در موسیقی عامیانه Arrangement تنظیم موسیقی است. تنظیم موزیک ممکن است جزئیاتی را که توسط آهنگساز نادیده گرفته شده است اضافه کند. یا ممکن است جایگزین مواردی باشد که در ابتدا داده شده است و صرفاً بر اساس کار اصلی باشد. در موسیقی کلاسیک یک تنظیم یک Score (صفحه یا صفحاتی حاوی نت های نوشته شده برای یک ساز یا تمامی ساز ها) و اغلب یک Orchestration (به مراحل عملی نوشتن یک قطعه موسیقی برای ارکستر گفته می‌شود) کامل است.

تنظیم موزیک

مانند Composition (به فرایند آفرینش و ساخت یک قطعه موسیقی می‌گویند. کسی را که چنین می‌کند آهنگ‌ساز(کسی که واقف بر علم موسیقی است و قطعه های مختلف را به صورت نت می نویسد) می‌نامند. در دسترس بودن تجهیزات ضبط صدا درک از تنظیم را تغییر داده است.

در یک مرحله ، اعتبار یک تنظیم موزیک فقط به شخصی داده می شود که Score موسیقی یا چارت را به نوعی تهیه کرده باشد. اخیراً ، هرگونه پردازش ارجینال با یک اثر موجود که برای اجرای مکرر توسط سایر نوازندگان در دسترس است ، ممکن است واجد شرایط باشد که به راحتی یک تنظیم خوانده شود. هر بار که یک قطعه موسیقی اجرا می شود ، دارای یک تنظیم است که ممکن است توسط یک تنظیم کننده حرفه ای انجام شده باشد یا نباشد.

آهنگ سازی

یک تنظیم ممکن است برخی از یا همه هارمونی ها ، پارت ها، Instrumentation (یک اصطلاح کلی برای ابزارهای اندازه‌گیری است که برای نشان دادن، اندازه‌گیری و ثبت مقادیر فیزیکی استفاده می‌شون) ، سبک ، دینامیک و سایر دستورالعمل ها را برای نوازندگان مشخص یا تغییر دهد.

یک تنظیم موزیک شامل Sequence(در موسیقی، بیان مجدد یا توالی یک موتیف(کوچک‌ترین واحد دارای مفهوم در موسیقی است)، یک ملودی بلند یا فیگور هارمونیک است) ، از جمله ترتیب و تعداد تکرار بخش هایی از قبیل وِرس ها و کورِس (هم خوانی) ها ، و تهیه بخش هایی که توسط نوازندگان حرفه ای ساخته می شود. همچنین معرفی ، Coda(پاساژی است که یک قطعه موسیقی یا یک موومان(به معنای بخش کاملی از یک اثر بزرگ‌ترِ موسیقی است که خود آغاز و انجامی دارد) را به پایان برده و جمع‌بندی می‌کند) ، مدولاسیون و سایر تغییرات است.

تنظیم و هارمونی و ساز ها

تنظیم معمولاً اقتباس از یک composition به فرم دیگری غیر از آنچه در ابتدا ساخته شده است می باشد. این شامل تنظیم برای سازهای مختلف است. به عنوان مثال ، تنظیم پیانو ، یا فلوت یا یک دوئت ممکن است بر پایه یک قطعه سمفونیک باشد. این همچنین می تواند تنظیم آکمپانیمان(در موسیقی، به معنی نواختن همراه با نوازنده اصلی یک قطعه موسیقی است) برای موسیقی وکال دار باشد.

یا ممکن است این یک اقتباس برای یک سبک موسیقی دیگر باشد. به عنوان مثال اقتباس یک قطعه کلاسیک برای یک گروه موسیقی جاز یا راک ، ارکستراسیون آهنگی که توسط یک گروه محبوب نوشته شده است. یا یک تنظیم Acapella(شکلی از موسیقی آوازی یک یا چندنفره است که برای اجرا بدون همراهی ساز ساخته می‌شود) یک آهنگ از یک موسیقی استیجی یا اپرا .

با این کار نام ” Arrange Window ” توضیح داده می شود ، همانطور که در DAWs یافت می شود – مکانی که آهنگ در آن ساخته می شود ، سازها انتخاب می شوند و ترتیب و تعداد ورس ، کورس، بریج ، تک نوازی های ساز و غیره تعیین می شود.

تنظیم موسیقی

نکاتی درباره تنظیم موزیک در استودیو

یک قانون خوب این است که هنگام آماده شدن برای یک جلسه ضبط، هرچه زمان بیشتری را برای پیش تولید صرف کنید ، تولید شما بهتر خواهد بود. این خصوصاً هنگام ایجاد تنظیم موزیک صادق است.

نکات زیر لیستی جامع از ایده های تنظیم را تشکیل نمی دهد ، همچنین نباید انتظار داشته باشید که تمام اطلاعات برای شما جدید باشد. ایده هایی برای تنظیم خاص برای آهنگ است. این ایده ها را در ذهن خود نگه دارید و در نهایت یکی (یا بیشتر) از آنها دقیقاً همان چیزی است که آهنگ بعدی شما به آن نیاز دارد.

تنظیم موزیک حرفه ای

  1. دینامیک ها

استفاده از تغییرات دینامیک در ورس ها و کورس های جداگانه یکی از ساده ترین و همچنین طبیعی ترین روش های ایجاد حرکت در یک آهنگ است. به عنوان مثال ، کورس ها معمولاً بلندتر از آیات هستند. درامرها می توانند در ورس ها به صورت  Sidestick(ضربه با چوب درام به قسمت فلزی دور snare)  و در کورس ها به صورت Snare کامل اجرا شوند ، گیتار می توانند در ورس ها به صورت آرپژ و در کورس به صورت strum (ریتم گیتار) باشد ، و نوازندگان کیبورد می توانند ورس ها را جدی نگیرند. انواع مختلفی برای ایجاد تغییرات پویا وجود دارد ، از جمله اضافه کردن یا تغییر ساز آرایی ها ، وقتی می خواهید یک بخش بزرگتر شود.

 

  1. ساز ها

اگر قرار است کورس ها بزرگتر از ورس ها باشند ، افزودن سازهای اضافی به کورس، راهی عالی برای تحقق آن است. به عنوان مثال ، اگر یک ورس یک قسمت گیتار برقی داشته باشد ، اضافه کردن یک گیتار دوم دیستورت شده تر ، به طور حتم باعث بزرگتر شدن کورس ها می شود. پیانو در ورس می تواند توسط organ در کورس بپیوندد ، یا یک تنبورین (یا پرکاشن دیگر) برای همین اثر قابل استفاده است. هر ابزاری که به یک بخش معین اضافه شود ، قابل استفاده است – یک ساکسیفون ، یک ماندولین یا یک آکاردئون.

تنظیم موزیک چگونه انجام می شود؟

  1. Instrumental Parts

من نمی توانم بیش از حد بر اهمیت بخش ریتم تأکید کنم ، با این که موسیقی دان ها قطعات را ایجاد می کنند و سپس می نوازند. اگر بتوانید برای ورس ها ، برای کورس ها و هر بخش دیگر در این آهنگ قطعات سازگار ایجاد کنید ، تنظیم موزیک نه تنها حس بیشتری ایجاد می کند بلکه به احتمال زیاد موسیقیایی تر نیز خواهد شد.

 

  1. تغییر کلید(نُت)

در حالی که سالهاست که از آن استفاده شده است – و احتمالاً بیش از حد نیز استفاده شده – وقتی شما نیاز به بالا بردن یک آهنگ دارید ، یک تغییر کلید می تواند باعث شگفتی شود. مدولاسیون یک یا نیم قدم بعد از یک سولو ، بعد از یک bridge(بخشی از آهنگ که لحن به طور خاصی تغییر میکند و دو قسمت مهم آهنگ را به هم وصل میکند) یا به صورت کورس تکرار شونده می تواند برای هیجان یک آهنگ شگفتی کند.

تنظیم های موزیک

     ۵.تنظیمات وکال

آوازهای پس زمینه ابزاری عالی برای ایجاد تنظیم موزیک است. با پیشرفت آهنگ ، با یک صدای هارمونی شروع کنید ، هارمونی های دیگری را بعداً به آهنگ اضافه کنید ، و همه را به یک گروه کر کامل اضافه کنید (اگر آهنگ از آن چیز پشتیبانی می کند). معمول تر داشتن یک یا دو خواننده اضافه کننده هارمونی در برخی از بخش های آهنگ همراه با خواننده های اصلی است ، در حالی که بخش های دیگر آهنگ گروه کوچکی از خوانندگان را برای انجام صدا هایی نظیر اوه و آه استفاده می شود .

این نوع پَد صوتی می تواند پُری و عمق را حتی به بخش های ساکت تر آهنگ اضافه کند. چشم انداز یک خواننده لید، تغییر لحن صدای شما از براق و شفاف و هوا دار به یک فریاد تمام عیار (یا چیزی در بین) می تواند قسمت های یک آهنگ را تعریف کند و یک تنظیم به یاد ماندنی تر ایجاد کند.

اینها فقط برخی از مواردی است که هنگام ایجاد تنظیم موزیک برای ضبط های استودیویی باید به آنها فکر کنید. صدها مورد دیگر وجود دارد. در حالی که آهنگ های عالی و اجرای عالی از هر ایده تنظیم دیگری مهم تر هستند ، تنظیم موزیک عالی به آهنگ ها کمک می کند تا به تمام توان خود برسند.

 

اشتراک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *